Bepillantás a haszonjárművek jövőjébe

Villamosítás, hálózatba kapcsolhatóság és önvezetés – elsősorban ezek a területek határozzák meg mostanság az egyik legjelentősebb és leginnovatívabb járműipari beszállító, a Bosch fejlesztéseit. A legutóbbi hannoveri IAA haszonjármű-kiállításon bemutatott újdonságok jól előrevetítik, hogy milyen megoldásokra számíthatunk a közeljövő sorozatgyártású kishaszonjárműveiben, teherautóiban és autóbuszaiban. 

Közzétéve:

Habár egyre erőteljesebb az alternatív hajtási módok térnyerése a járműiparban, a haszonjárművek körében még hosszú évekig a dízelmotor marad az uralkodó megoldás. Ezért a Bosch fejlesztői nem szorítják háttérbe a dízeltechnológiát sem. Egyik legfontosabb újdonságuk a Denoxtronic 2.2 evo nevű AdBlue-adagoló rendszer, amely rugalmasan konfigurálható és üzemanyag-megtakarítást is eredményez. Míg a változó szállítókapacitású olajszivattyú akár egy százalékot is lefaraghat a gázolajfogyasztásból. A Bosch a földgázüzemű motorokhoz is sok korszerű részegységet kínál.

 

Elektromos hajtási megoldások haszonjárműveknek

Ezek mellett persze több elektromos hajtási megoldást is bemutatott a neves technológiai beszállító. Villamosított pótkocsitengelyének lényege, hogy a ráépített villanymotor a fékezési energiát visszatáplálja egy nagyfeszültségű akkumulátorba, majd ez például a hűtőaggregát működtetésére vagy az elindulás megkönnyítésére hasznosítható. Így akár évi kilencezer liter gázolaj is megtakarítható járművenként. A tengelyhez invertert és vezérlőelektronikát is kínál a Bosch. Az eCityTruck pedig az elektromos hajtásláncok új moduláris rendszere legfeljebb 7,5 tonna össztömegű kishaszonjárművekhez. Ennél a villanymotort és a teljesítményelektronikát egy egység foglalja magában, így kevesebb alkatrészre van szükség. Míg az intelligens hőmenedzsment az akkumulátoron belüli optimális hőmérsékletelosztás segítségével akár 25 százalékkal is kibővítheti a hatótávolságot. Sőt, egy 48 voltos, 63 newtonméter legnagyobb nyomatékú hajtáslánccal ellátott tehertriciklit is felvonultatott a gyártó.

Digitális technológiák haszonjárművek számára

Még az idén sorozatgyártásba kerülnek a digitális oldalsó visszapillantó tükrök, amelyeknél a hagyományos tükröket kamerák helyettesítik, ezek képe pedig az utastérbe épített képernyőkön tekinthető meg. Míg az EasyFit nevű rendszer révén a tehergépkocsik utólag is felszerelhetők a járműről és a környezetéről madártávlati képet nyújtó kamerákkal. Ezenkívül digitális műszerpanelt is kínál a Bosch, amely a navigációtól az éjjellátó berendezés képéig számos hasznos információt megjeleníthet. A digitálisan kezelhető járműkulcsok lényege pedig az, hogy az üzemeltetők egy okostelefonos alkalmazáson keresztül biztosíthatnak hozzáférést a gépkocsivezetőknek a flotta járműveihez.

 

Az önvezetés előfutárai

Korszerű vezetéstámogató rendszerekben sem volt hiány a Bosch standján. A radaros oldalsó holttérfigyelő, a sávtartást aktívan segítő rendszer és az oldalszélsegéd egyre több haszonjárműben jelenik meg. Utóbbiak működéséhez pedig a Bosch Servotwin elektrohidraulikus kormányrásegítés is szükséges. Míg a három vagy több tengellyel ellátott járművek hátsó tengelyének elektronikus vezérlésű kormányzása (eRAS) a fordulási kör átmérőjét és az abroncskopást egyaránt csökkenti.

Szórakoztató autóbuszok

A Bosch fejlesztői azt is célul tűzték ki, hogy a távolsági buszok utasterét szórakoztatóközponttá alakítsák. Az új Coach szórakoztatóberendezés korszerű multimédiás és hálózatba kapcsolhatósági technológiákat alkalmaz ehhez. A nagyfelbontású képernyőktől a központi fejegységig a rendszer minden eleme Ethernet AVB-vel kapcsolódik egymáshoz, míg a Coach fejegységen a járművezető egy pillantással áttekintheti az összes lényeges információt. Az érintőképernyős, hangvezérléssel is működtethető berendezés navigációt és okostelefon-társítást is kínál.

 

Felhős szolgáltatások

Természetesen nem az időjárásról van szó, hanem egy új hálózatba kapcsolhatósági platformról, amelyet olyan felhő alapú szolgáltatásokhoz fejlesztettek ki, mint a megelőző jellegű távdiagnosztika vagy a távolból végrehajtható szoftverfrissítés. Az útvonalhoz előrelátón igazodó hajtásláncvezérlés működéséhez szükséges elektronikus horizontot is továbbfejlesztette a Bosch. Így a program már azt is figyeli, hogy az elektronikus térkép adatai megegyeznek-e a valósággal. Eltérés esetén korrigálja a saját adatbázisát, valamint ezt a felhőn keresztül a többi haszonjárművel is megosztja.

Míg a Bosch Transport Data Logger átláthatóvá teszi az ellátási láncot azáltal, hogy a raktérben elhelyezett dobozka érzékelői mérik a hőmérsékletet, a páratartalmat, a dőlésszöget és az ütődéseket a szállítás során. A normálistól eltérő érték észlelésekor az alkalmazás riasztást küld a megfelelő személyeknek.

 

 

 

 

 

 

 

Mindebből jól látszik, hogy a Bosch a legkisebb teherhordóktól a legnagyobb tehergépkocsikon át az autóbuszokig minden haszonjármű-kategória számára igen változatos innovációkat kínál, amelyek elősegítik a fenntarthatóbb áru- és személyfuvarozás megteremtését.





Megosztom másokkal

Atletikus teherhordók

Amikor szóba kerülnek a Ford kishaszonjárművei, általában nem a sivatagban, hegyi felfutón, vagy versenypályán száguldó járművekre gondolunk. Pedig megtehetnénk, hiszen a Ford Performance, a kékoválosok motorsportrészlege, furgonokból és pickupokból is eredményes versenyautókat farag.

A név kötelez

Főként az alumínium billencsek mestereként ismerhetjük a Benalu márkát. Az alapítók – Hubert Pora és Dominique Bonduelle urak – már a cég nevével is erre utaltak, amikor a francia bennes (billencs) és az alumínium szavak összetételével jegyezték be cégüket 1967-ben.

Gördülékeny elemcsere

Habár nem nevezhető új koncepciónak, mindeddig senkinek sem sikerült széles körben megvalósítania az elektromos haszonjárművek akkumulátorcserélő rendszerét. Eddig, ugyanis az Isuzu egy olyan koncepciót mutatott be, ami akár működőképes is lehet!

Süllyesztett rakfelület, emelkedett hatékonyság

Jelentős fejlesztést eszközölt járműpalettáján a speciális szállítmányoknál használt pótkocsik legrégebbi, egyben egyik legnagyobb szakértője, az 1885-ben alapított Broshuis. A mélyágyas, valamint síkágyas félpótkocsik után a lesüllyesztett rakfelületű, kényszerkormányzású hátsó tengellyel felvértezett trélereket is felfrissítették.