Önvezető konvoj közlekedett hazánkban (forrás: RollingTons)
Szeptember 15-én hazai közlekedéstörténelmi jelentőségű esemény zajlott Lébény környékén az M1 autópályán és az M86 gyorsforgalmi úton. Először teszteltek ugyanis Magyarországon élesben, valós közúti forgalomban önvezető járműkonvojt. A Volvo Hungária Kft. és a Waberer’s International Nyrt. közös tesztje kiváló eredménnyel, teljesen problémamentesen zárult.
Európában az elmúlt egy-két évben már végeztek közúti teszteket a tehergépkocsi-gyártók az önvezető konvojozás technológiájával, azonban Magyarországon most először. A konvojozás lényeges, hogy az egymással vezeték nélküli összeköttetésben álló, önvezetésre képes teherautók rendkívül kis követési távolsággal haladnak egymás mögött, és így a légellenállás csökkentésével számottevően mérsékelhető az üzemanyag-fogyasztás, valamint a károsanyag-kibocsátás. Nem utolsósorban a közlekedésbiztonság is javul az emberi hibák kiküszöbölésével, valamint a vezetési és pihenőidők jobb kihasználásával növelhető a termelékenység.
Nem véletlen, hogy sok más fuvarozóvállalat mellett a Waberer’s International Nyrt. is élénken érdeklődik a technológia iránt, ezért stratégia megállapodást kötött a Volvo Hungária Kft.-vel ennek közúti tesztelésére. A kísérleti konvojozás megvalósításában e két partner mellett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium is részt vett, amely többek között a közúti teszt engedélyeztetésében is közreműködött.
Így szeptember 15-én délelőtt a Volvo Hungária Kft. lébényi márkaszervizének telephelyéről kigördülhetett a három gyári Volvo FH 500 tesztszerelvény. Mindhárom vontató volánja mögött a Volvo Trucks egy-egy megfelelően kiképzett járművezető-oktatója ült, a kísérőülésben pedig a Waberer’s International Nyrt. egy-egy szakembere. Az önvezető technológiát csak a gyorsforgalmi utakon használták, az olyan manővereket, mint például a telephelyről kikanyarodás vagy az autópályáról lehajtás, biztonsági okokból a tesztpilóták végezték, habár technikailag ez is kivitelezhető lenne.
A három jármű Wi-Fi segítségével vezeték nélküli összeköttetésben állt egymással, így a két követő jármű képes volt azonnal és automatikusan végrehajtani minden manővert, amelyet az első gépkocsiban ülő vezető tett. Egyszerre fékeztek, gyorsítottak, sőt, aktív kormányzással egymás nyomvonalát is pontosan követték. A követési távolság fél másodperc volt a szerelvények között, ami nyolcvan kilométer/óra sebességnél csupán 11 métert jelent! A kísérlet során semmilyen váratlan vagy balesetveszélyes helyzet sem alakult ki, igazolva, hogy műszakilag már nagyon közel áll a technológia a széles körű alkalmazhatósághoz. A piaci bevezetést egyelőre a jogszabályi háttér megteremtése és a társadalmi elfogadtatás hátráltatja, így akár még hosszú évekbe is telhet, mire megjelenhetnek az önvezető tehergépkocsi-konvojok az utakon.
Forrás: Rolling Tons magazin, www.rollingtons.hu