A Tesla titka

Fenntartható jövő, elektromos jármű, önvezető autó és megannyi újdonság, amelyek alapvetően változtatják meg a jövő közlekedését. Mindezekben élen jár egy amerikai autógyártó, amely csak az utóbbi években tűnt fel a piacon. Próbáltunk választ találni arra, hogy mi a Tesla titka.

Közzétéve:

Nemrégiben írtunk itt a Truck News oldalon a Tesla tisztán elektromos hajtású nyerges vontatójáról, amely akár 800 kilométer hatótávolsággal kecsegtet. Habár fiatal vállalat a Tesla, mégsem a „semmiből” állt elő ezzel a futurisztikus járművel, ezért is hisznek benne sokan, hogy valóban megvalósul. A 2003-ban, klasszikus startup cégként az Egyesült Államokban alapított vállalat ugyanis kifejezetten elektromos járművek fejlesztésére és gyártására jött létre. Méghozzá azt követően, hogy a GM befejezte a sikeres EV1 elektromos autója gyártását. 2008-ban indult a Lotus alapokra épült első Tesla típus, egy roadster gyártása, sorozatgyártásban a világon először lítiumion-akkumulátorral és 320 kilométer hatótávolsággal.

Az igazán nagy dobást a méretben és árban a luxusautók szegmensébe lépő Model S bemutatása jelentette 2012-ben. Ezt követte 2015-ben a hétszemélyes Model X SUV és a középkategóriás Model 3, amelynek valódi tömegtermelése mostanában indul. Az eladások zömét azonban egyelőre az immár kiforrott Model S adja. Ebből készül a világ legnagyobb hatótávolságú sorozatgyártású elektromos autója, és fejlett önvezető funkcióit is ebben mutatja be a Tesla. E két területen nem véletlenül vallja magát piacvezetőnek a Tesla, kesztyűt dobva a régi, nagynevű autógyártóknak is. A többek között 12 ultrahangos érzékelőt és 8 kamerát alkalmazó önvezető rendszere számos vezetői funkciót képes teljesen egyedül végezni. Az igazán egyedülálló szolgáltatás mégis az, hogy a minden Model S alapfelszereltségéhez tartozó internetes csatornán keresztül a Tesla folyamatosan frissíti valamennyi forgalomban lévő autója szoftvereit. Így a régebbi járművek tulajdonosai is élvezhetik a gyár innovációit.

Az eredeti koncepciójához hűen csakis elektromos járműveket fejlesztő Tesla építi a világ legnagyobb akkumulátorgyárát a Panasonic segítségével, ahol lítiumion-akkumulátorok készülnek majd. A Tesla terveihez szükséges is az akkumulátorokat előállító biztos háttér, hiszen a legnagyobb, 632 kilométer hatótávolságú Model S 100D modellben 100 kilowattórás akkumulátorcsomag található. Szintén bővült a cég portfóliója a 2016-ban beolvadt SolarCity napelemgyártóval. A Tesla ugyanis rendszerben gondolkodik, az elektromos energiát környezetbarát módon biztosító napelemes tetővel és házi energiatárolóval együtt. Koncepciója szerint egy forrásból nyújt megoldást a családok környezetbarát energiaellátására és közlekedésére, otthonuk és közlekedési eszközük áramellátását is beleértve. Sőt, az ötletgazdag Elon Musk egyéb érdekeltségeivel az élet számos más területét is alapjaiban igyekszik megreformálni a fenntartható társadalom jegyében. Ő ráadásul azok közé tartozik, aki valóban mindent meg is tesz tervei megvalósításáért.

Forrás: www.rollingtons.hu





Megosztom másokkal

Atletikus teherhordók

Amikor szóba kerülnek a Ford kishaszonjárművei, általában nem a sivatagban, hegyi felfutón, vagy versenypályán száguldó járművekre gondolunk. Pedig megtehetnénk, hiszen a Ford Performance, a kékoválosok motorsportrészlege, furgonokból és pickupokból is eredményes versenyautókat farag.

A név kötelez

Főként az alumínium billencsek mestereként ismerhetjük a Benalu márkát. Az alapítók – Hubert Pora és Dominique Bonduelle urak – már a cég nevével is erre utaltak, amikor a francia bennes (billencs) és az alumínium szavak összetételével jegyezték be cégüket 1967-ben.

Gördülékeny elemcsere

Habár nem nevezhető új koncepciónak, mindeddig senkinek sem sikerült széles körben megvalósítania az elektromos haszonjárművek akkumulátorcserélő rendszerét. Eddig, ugyanis az Isuzu egy olyan koncepciót mutatott be, ami akár működőképes is lehet!